Sisäsoudun SM-kilpailujen tulokset

8.2.2021

Lauantaina kilpaillun sisäsoudun virtuaalikilpailujen tulokset on päivitetty sisäsoudun sivulle.

Ympäri Suomea virtuaalisesti järjestetyissä sisäsoudun SM-kilpailuissa syntyi kolme uutta Suomen ennätystä. M40 sarjassa Juha Tuhkasaari kellotti ajan 06:01,4. M70 sarjassa Takon Soutajien Lasse Mäki kirjautti uuden Suomen ennätyksen aikaan 07:11,3. Edellinen M70 sarjan SE oli vuodelta 2007. Naisten puolella ainoasta Suomen ennätyksestä vastasi Smarkin Marika Laaksonen N50 sarjassa ajalla 7:22,4.

Päivitys: 
Ympäri Suomea virtuaalisesti järjestetyissä sisäsoudun SM-kilpailuissa syntyi kuusi uutta Suomen ennätystä:

M U23 Kevyt Antton Koivisto (Keravan Urheilijat) 06:42,1*
M40 Juha Tuhkasaari 06:01,4
M70 Lasse Mäki (Takon Soutajat) 07:11,3
N50 Marika Laaksonen (Smark) 07:22,4
N60 kevyt Ritva Reponen (Keravan Urheilijat) 08:35,4*
M90 Martti Mäkelä (Lappajärven Veikot) 09:28,8*

*Päivitetty 10.2.

 

Kilpailukalenteri

Sisäsoutuliigan tulokset

Kilpailujen tunnelmia pääsee katsomaan Instagramissa @melontajasoutuliitto "sisäsoutu" kohokohdasta. 

 

6.2. TULOKSET:

U12 Tytöt (500m)
1.Saana Mononen, Nesteen Soutajat

U12 Pojat (500m)
1.Kasper Salmi, EHS 2. Valtteri Salonen, Melamajavat, Pori 3. Luukas Koivisto, Keravan Urheilijat

U14 pojat (1000m)
1.Otto Viholainen, Forssan Salama 2. Oskari Astikainen, Lappeenrannan Soutajat

U16 tytöt (1000m)
1.Elisabet Kujanpää, Valkeakosken Vesiveikot 2. Jessica Karlsson, Pargas Roddklubb

U16 pojat (1000m)
1.William Granit, Pargas Roddklubb 2. Andre Salmi, EHS

U18 tytöt (2000m)
1.Vellamo Viitanen, Helsingin Jyry 2. Pinja Kilpeläinen, Kouvolan Soutajat 3. Mette Nylund, Nesteen Soutajat

U18 Pojat (2000m)
1.Julius Puonti, Smark 2. Miika Kankkunen, Valkeakosken Vesiveikot 3. Miro Komppa, Pargas Roddklubb

U23 Naiset (2000m)
1.Maiju Kainlauri, Jämsänjoen Soutuveikot 2. Stina Dewes, Takon Soutajat 3. Helmi Ahonen, Kangasalan Melojat

U23 Miehet (2000m)
1.Lauri Nevalainen, Hämeenlinnan Soutajat 2. Elias Haavisto, Takon Soutajat 3. Juho Salonen, Takon Soutajat

U23 Miehet kevyt (2000m)
1.Antton Koivisto, Keravan Urheilijat

N40
1.Sanna Piili, Mikkelin Soutajat 2. Hanna Neugebauer, Team Newton 3. Ilona Köckriz-Perkiö, Keravan Urheilijat

N40 kevyt
1.Eeva-Riikka Tonteri, Keravan Urheilijat 2. Anne Järvenpää, Joutele 3. Eugenia Marques Nogueiro, Smark

M40
1.Jani Mäkinen, Crossfit Kehä 2. Henry Viholainen, Forssan Salama 3. Esa Räsänen, Takon Soutajat

M40 kevyt
1.Jukka Saarikko, Hillittömät Paahtajat 2. Kyösti Muhonen, Lieksan Loiske

N50
1.Marika Laaksonen, Smark 2. Ulla Yrjölä, Kouvolan Soutajat 3. Anja Vehman, Smark

N50 kevyt
1.Liisa Äyrä, Evijärven Urheilijat 2. Mari Marttinen, Virtain Urheilijat 3. Virpi Varjolaakso, Nesteen Soutajat

M50
1.Klaus Geiger, Takon Soutajat 2. Jorma Ojala, Hämeenlinnan Latu 3. Kari Lampilahti, Smark

M50 kevyt
1.Marko Leppämäki, Virtain Urheilijat 2. Pentti Soini, Keravan Urheilijat 2. Ari Ilola, Forssan Salama

N60 Kevyt
1.Ritva Reponen, Keravan Urheilijat

M60
1.Esa Nevalainen 2. Matti Reponen, Keravan Urheilijat 2. Jorma Tähtinen, Evijärven Urheilijat

M60 kevyt
1.Ilkka Manninen, Mikkelin Soutajat 2. Esko Hyyppä, Lappajärven Veikot 3. Steve Kåla, KK Team Pohjalainen

N70
1.Meeri Vaakanainen, Keravan Urheilijat 2. Laila Hosia, Espoon Soutajat

M70
1.Lasse Mäki, Takon Soutajat 2. Aimo Järvelä, Evijärven Urheilijat 3. Matti Etelämäki, Lappajärven Veikot

M70 kevyt
1.Kalle Melanen, Vuokatti Rowing 2. Jorma Lehtinen, Keravan Urheilijat 3. Jouko Tyrkäs, Keravan Urheilijat

M80
1.Hannu Saarinen, Forssan Salama

U14 tytöt parikilpailu
1.Hämeenlinnan Soutajat (Marja Nevalainen, Aino Rokkanen)

U14 pojat parikilpailu
1.Hämeenlinnan Soutajat (Samuli Hämälinen, Kari Lainesalo) 2. Lappeenrannan Soutajat (Ilmari Astikainen, Oskari Astikainen)

U16 tytöt parikilpailu
1.Valkeakosken Vesiveikot (Anni Kankkunen, Elisabet Kujanpää)

U18 tytöt parikilpailu
1.Kouvolan Soutajat (Sini Hyvärinen, Pinja Kilpeläinen)

U23 tytöt parikilpailu
1.Takon Soutajat (Stina Dewes, Helmi Ahonen) 2. Nesteen Soutajat (Vilma Kangasmäki, Lotta Nylund)

U23 pojat parikilpailu
1.Takon Soutajat (Juho Salonen, Elmo Pyykkö)

N avoin joukkuekilpailu
1.Team Newton (Niina Jumppanen, Hanna Neugebauer, Maria Starast, Lotta Walden) 2. Kotivuori.fi / Team (Päivi Haapaniemi-Kokko, Pirjo Mäki-Karvia, Anna-Kaisa Tyrväinen, Taina Vuorinen) 3. Valkeakosken Vesiveikot (Susanna Isotalo, Anni Keisanen, Heidi Kinnari, Anne Lehtinen)

M avoin joukkuekilpailu
1.Takon Soutajat (Klaus Geiger, Antti Koiranen, Elias Haavisto, Pekka Mäkelä) 2. Hämeenlinnan Soutajat (Krzysztof Adamowicz, Ossi Hämäinen, Joonas Rokkanen, Lauri Nevalainen) 3. Smark (Joonas Laukkanen, Mats Lindholm, Teemu Salonen, Kari Lampilahti)

Seka joukkuekilpailu kevyt
1.Keravan Urheilijat (Outi Lappi, Pekka Lensu, Pentti Soini, Eeva-Riikka Tonteri)

Seka joukkuekilpailu
1.Crossfit Kehä (Anna Heikkilä, Toni Lehtola, Jani Mäkinen, Pauliina Riekki) 2. Keravan Urheilijat ( Jukka Haikonen, Ilona Köckritz-Perkiö, Sonja Peltola, Mika Sairanen) 3. Mikkelin Soutajat 1 (Sanna Piili, Laura Salonen, Rauno Kuokkanen, Jari Liimatta)